Tuzu Kesmek Zarar Veriyor

Tuzu Kesmek Zarar Veriyor

Sağlık sorunlarının ortaya çıkmasında baş rol oynayan üç beyazdan biri olan tuz alımını tamamen kesmek doğru mudur? Yapılan araştırmada, günlük 1.500 mg lık tuz alımını kesen insanların sağlık taramasında pek iç açıcı sonuçlar ortaya çıkmamış görünüyor.

Sodyum alımını aşırı derecede kesmek insanlar üzerinde bazı sağlık sorunları doğuruyor. Tuzu uygun miktarlarda düzenli olarak almak sağlık açısından bilinenden çok daha yararlı. Sodyumun kan basıncı üzerinde olumlu etkileri olduğu zaten biliniyordu.

Ortalama bir insanın günlük alması gereken maksimum tuz miktarı 3.400 mg iken ABD'de bu miktar 2.300 mg olarak belilenmiş durumda. Tabi bu değer 50 yaş üstü insanlar için biraz daha az olmalıdır. Bunun yanında yüksek kan basıncı olanlar, diyabet veya kronik böbrek hastalığına sahip insanlar da tuz alımına doktor kontrolü ile dikkat etmek zorundalar.

Tuzun zararları yanında vücudunuz için sağladığı faydalar da göz önüne alınarak dikkatli bir şekilde tuz alımının vücudumuz için zaruri bir ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

 

POPÜLER YAZILAR