Uyku Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

Uyku Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

Uykunun vücudunuz için çok önemli işlevleri var. Uyku ruhsal ve bedensel sağlığınız için zaruri bir ihtiyaçtır. Uyku konusunda hala araştırmalar yapılıyor ve bildiğimiz çok az şey var. Şimdi size uyku hakkında kesin bildiğimiz bir kaç bilgi paylaşacağız.

Kadınların erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Ortalama uyku ihtiyacının 8 saat olduğunu biliyoruz. Kadınların beyin aktivitelerini erkeklerden daha fazla olduğu için gece uykularını iyi almaları için 8 saate ek olarak 20 dakikaya daha ihtiyaçları var.

Rock müziğin uykunuzu daha iyi almanız için yardım edebildiğini duymak da size şaşırtıcı gelecektır. 6.000 ingiliz üzerinde yapılan bir araştırmada mozart dinleyenlerden çok rock müziği dinleyenlerin uykuya daha kolay daldığı tespit edilmiş.

Sağlıklı bir uyku sizi güzelleştirir ve konsantre olmanızı sağlar. Böylece yaptığınız işte başarı peşisıra geir. Ünlü hollywood yıldızları Penelope Cruz ve Jennifer Lopez uykunun aksatmadıkları en sağlıklı aktivite olduğunu dile getiriyor. Hatta Lopez "Uyku benim gizli silahım" diyerek yeterli uykunun önemine parmak basıyor.

Uykusuzluk dengenizi bozup sizi sarhoş eder. Ulusal Uyku Araştırma Projesi'nce yapılan bir araştırmada 5 gece düzesiz uyku alımı ile gelen uykusuzluğun 3 kadeh alkol almakla aynı etkiyi yaptığı tespit edilmiş. Yani 5 gece uykusuz kaldığınızda kendinizi akşamdan kalma bir ayyaş gibi hissedebilirsiniz. Ayrıca aşırı alkol de uykusuzluk yapar ve verimli bir uykuyu önler.

Güzel kokular uyku kalitenizi arttırabilir. 2007 yılında, Science dergisinin yaptığı bir araştırmada gül kokusu eşliğinde uyuyanların hafızalarının güçlendiği ortaya çıktı. Ayrıca uykudan önce odanızı lavanta ya da yasemin gibi rahatlatıcı kokularla doldurmak ruhsal durumunuzu iyileştirecektir. Kısacası uyku kalitenizi arttırmak için size en iyi gelecek aromatik kokuları araştırabilir ve sabaha bir bebek gibi uyanmanızı sağlayabilirsiniz.

 

POPÜLER YAZILAR