Uyku İlacı Kullanımındaki Büyük Tehlile

Uyku İlacı Kullanımındaki Büyük Tehlile

Hayatınız boyunca ya siz ya da tanıdığınız biri mutlaka uyku hapı kullanmıştır. Bu bile uyku haplarının ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor.  Fakat Madde Bağımlılığı ve Akıl Sağlığı Hizmetleri İdaresi tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre; bu tip ilaçlarını düşündüğünüzden daha tehlikeli olabilir. Geçici olarak iyi bir gece uykusu almaya yardımcı olabilir ancak uyku hapları uzun vadeli bir çözüm değil. Hatta yanlış ve sık kullanıldığında tehlikeli olabilir.

Kadın ve erkeklerin uyku hapı kullanım dozları farklıdır. Ocak 2013 yılında FDA kadınlar için önerilen dozu 10mg'dan 5mg'a indirdi. Bu açıdan kocasının uyku ilacını kullanan kadınların aslıdna büyük tehlikede olduğu açıkça görülüyor. Uyku hapı kullanımı sonrası oluşan etkiler de bu hapların faydasından çok daha zararlı olduğunu gösteriyor. Örneğin ertesi gün aşırı doz alımından kaynaklanan sebepler yüzünden gün boyu uyuşukluk baş gösteriyor. Diğer bir deyişle muhakeme yeteneği zarar görüyor ve hızlı tepki verme süreleri çok büyük ölçüde azalıyor. Bu da günlük yaşamınızı olumsuz etkileyebilecekbir durumdur. Bu halde araba kullanmak ya da kesici aletlerle çalışmak tehlikeli olabilir.

Uyku hapları ile ilgili bir büyük problem de bağımlılık yapabiliyor olmalarıdır. Vücudunuzun uyku haplarına alışkın hale geldiğinde ilaç alımını kesmek adaptasyon sorunlarına sebep oluyor.

Uyku ilacı alırken bir kez daha düşünün. Uyku alışkanlıklarınızı gözden geçirip ilaç kullanmadan sorunu gidermeye çalışmak sağlığınız için daha faydalıdır. Uyku ilacı uykusuzluk sorununuzu kısa yoldan çözmek için çok cazip gibi görünebilir. Fakat uzun vadede yan etkileri ve kullanım sonrası oluşan olumsuzlukları düşündüğünüzde ilaçsız tedavi yöntemlerini denemenizde fayda olacaktır.

 

POPÜLER YAZILAR