Vücudunuzu Koşuya Hazırlayın

Vücudunuzu Koşuya Hazırlayın

Spor için koşuyu tercih edenlerdenseniz performansınızda her geçen gün iyileşme görmeniz çok doğal. Amerika'da yapılan araştırmaya göre profesyonel koşucuların koşu tecrübeleri arttıkça koşuyu bitirme süreleri de bununla orantılı olarak azalmaktadır. Her defasında bir önceki koşunuzun hızını arttırmayı deneyin. Yeteri kadar antreman yaparsanız bu konuda zorlanmayacağınızı fark edeceksiniz.

Egzersizleri sıklaştırıp vücudunuzu fazla yormayın. Kendinize her koşu öncesi bir hedef süre belirleyin ve 100 metre için bu hedefi her defasında 1sn azaltın. Antreman araları kısaltılıp koşu süresi azaldığında vücudunuz buna kısa sürede uyum sağlayacaktır.

Koşu bandınızın eğimini yavaşça arttırın. Önce normal bir eğimde tempolu yürüyüş ve hemen ardından yavaşça eğimi arttırın. Sonra olabildiğince yokuş yukarı bir tepeyi çıkar gibi açıyı maksimuma yükseltin. Bir müddet sınırlarınızı zorlayın ve hemen ardından açıyı yavaşça düşürün. sonunda da düz bir açı ile normal yürüyüş moduna geçip yavaşlayın. Unutmayın; yokuş yukarı yürüyüş düz bir zeminde yürümekten daha fazla efor gerektirir ve vücudunuzu daha fazla çalıştırır.

Uzun mesafeyi aynı hızda koşun. Bu antreman vücudunuzun daha stabil olmasını sağlayacak. Böylece vücudunuzu uzun mesafeli yürüyüşlere uygun hale getirmiş olacaksınız.

POPÜLER YAZILAR