Yalınayak Yürüyerek Kendinizi Topraklayın

Yalınayak Yürüyerek Kendinizi Topraklayın

Çimlerin üzerinde çığlak ayaklarınızla gezdiğinizde çocuk gibi mutlu olduğunuz zamanları hatırlayın. Arada bir vücudunuza topraklama yapmak sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır. Yıldızların altında bir gece geçirmek de sabah daha dinç uyanmanıza neden olur. İster inanın ister inanmayın ama doğanın canlıları kendine özgü bir yenileme mekanizması var.

Topraklama yeni bir fikir değil. Çok eskiden beri insanlar çıplak ayakla toprağa temas etmenin iyi hissettirici özelliklerini keşfetmiş durumda. Hatta bazıları buna "ayaklarınız için yoga" diyor. Kızılderililer de bunu ilk keşfedenler arasındaydı. Sık sık çıplak yalınayak ya da deri ayakkabılarla toprakta gezer ve geceleri toprakta uyuyarak vücutlaırnı bir çeşit şarj ederlerdi.

Topraklama vücudunuzda elektronik eşyalar ya da stres ile birikmiş olan negatif iyonlarla pozitif iyonların dengelenmesini sağlar. Yeryüzünün doğal elektrik alanı ile düzenli temas, vücudun doğal elektrik dengesini geri kaznamasına yardımcı olur.

En bilinen başlıca faydaları şöyledir; Kronik ağrıyı azaltmak, kaliteli uyku sağlamak, stresi azaltmak, enerjiyi arttırmak, hormonal ve adet belirtileri azaltmak. 

Eğer toprağa direk basamıyorsanız bunu ayaklarınıza giyeceğiniz deri ya da kauçuk tabanlı ayakkabılarla da yapabilirsiniz. Hatta bir firma sırf topraklama yapabilmek için bakır içerikli kauçuk tabalı ayakkabılar tasarladı. Burada amaç vücutta birikmiş ve bize zarar veren negatif yüklü zararlı serbest radikalleri toprağa geçirip nötralize etmektir. Hatta bu zararlı negatif yüklü radikallerin vücuttaki hücreleri öldürdüğü görülmüştür. Bunun neticesinde kalp hastalıkları, kanser ve yaşlanma sürecinin hızlanması gibi sorunlara maruz kalabiliriz. Bu durumda psikolojik sağlığımız kadar fizyolojik sağlığımız için de bol bol topraklama yapmakta fayda olacaktır.

 

POPÜLER YAZILAR