Yaşlanmadan Önce Yaşam Tarzınızı Gözden Geçirin

Yaşlanmadan Önce Yaşam Tarzınızı Gözden Geçirin

Yirmili yaşlarda yapılan sporun gelecek yıllarda etkisini olumlu yönde gösterdiğini biliyor muydunuz? Yapılan yeni bir araştırma bize gösteriyor ki; genç yaşta sağlıklı bir yaşam sürmek yaşlanırken sizi daha da sağlıklı bir hayata taşıyor. Bunu yapmak için genç yaşta sporla tanışıp bunu bir alışkanlık ve yaşam tarzı haline getirmelisiniz. işte size genç yaşta uygulamanızı tavsiye ettiğimiz sağlık öneriler.

Fitness Çalışın: Spor salonunda ter atmak size sadece güzel görünümlü kaslar vermez.  Düzenli spor yağsız kas kütlesini artırır, metabolizmayı hızlandırır, sırt ağrısı gibi sorunları ortadan kaldırır, uykuyu düzenlemeye yardımcı olur ve diyabet ile savaşmanızı sağlar.

Biraz Daha Fazla Su İçin: Günlük su ihtiyacınız dışıdna abartmadan biraz daha fazla su içmek size iyi gelecektir. Çoğu insan hala ihtiyacı olandan daha az su tükettiği için çeşitli sorunlar yaşıyor ve bunun neden yetersiz su alımından kaynaklandığının farkında bile değiller.

Egzersizin Dozunu Arttırın: Vücudunuz her anlamda rutine alışmamalı. Koşmayı seviyorsanız her hafta farklı bir rota belirleyin ve süreyi azar azar arttırın. Vücut çalışıyorsanız farklı aletler deneyin.

Dinlenin: Vücudunza haftanın 7 günü yüklenmeyin. Arada bir dinlenmesine izin vermelisiniz. Bu yapacağınız sporun devamı için çok önemli. Ayrıca motivasyonunuz için de haftanın en az bir günü tembellik etmeniz çok önemli. Fakat dinlenme gününüzü aynı gün seçmezseniz iyi olur. Böylece dinlenme günününde dahi rutine binmemiş olacaksınız. Bu hafta dinlenme gününüz salı ise haftaya bunu perşembeye alabilirsiniz.

Fitness Hareketlerini Doğru Yapın: Çünkü her fitness pozisyonu belli bir kas grubunu hedefler. Siz o hareketi yaptığınız sırada hedeflenen kas grubunu çalıştıramazsanız boşu boşuna yorulmuş ve belki de bir yerinize zarar verebilirsiniz. Hem vakti hem enerji harcamış olacak ve sonunda da yorgunluktan başka elimize bir şey geçmeyecektir. Bunu engellemek için en azından ilk defaya mahsus uzman bir spor antrenörü ile çalışmanız faydalı olabilir. Doğru hareketi öğrenmek yaptığınız spordan daha fazla faydalanmanızı ve onu sahiplenmenizi sağlayacaktır.

Kaliteli Spor Aksesuarları Kullanın: Evet kaliteli bir spor ayakkabı oldukça pahalı olabilir ama sakatlanırsanız hastane masrafları daha pahalı olacaktır. Sağlığınız yanında spor ayakkabına ödeyeceğiniz bir kaç yüz liranın lafı bile olmaz.

POPÜLER YAZILAR