Yaz Gribinden Korunma Yolları

Yaz Gribinden Korunma Yolları

Yazın karşılaşılan soğuk algınlığı çoğumuzun başına bela olmaya devam ederken yazın grip olanlara bir iyi bir de kötü haberimiz var. İyi haber yazın soğuk algınlığı ve grip olanların kışın daha az hastalandığı tespit edilmiş. Hem yaz hem de kış aylarında soğuk algınlığı olma olasılığı ise sadece yüzde 25'tir. Kötü haber ise yazın soğuk algınlığına tutulmadıysanız muhtemelen kışın nur topu gibi bir gribiniz olacağıdır.

Peki yazın başa bela olan soğuk algınlığından korunmak için neler yapılabilir? öncelikle hijyen çok önemlidir. Ellerinizi çok iyi yıkamalı ve dezenfekte etmelisiniz. Yazın sosyal ortamlarda bulunma ve diğer insanlarla temas artacağı için miktopların da sizin vücudunuza erişme olasılığı artacaktır. Örneğin bir mangal partisinde elden ele gezen tabaklar ya da cips dolu bir kaseye herkesin el atması gibi sebepler mikropların taşınması için uygun ortamlar olacaktır. Bu gibi ortamlarda eller çok iyi yıkanmalı ve mümkünse dezenfekten mendiller ve kremler kullanılmalıdır.

Yazın grip olma olasılığımızı arttıran bir etken de uyku düzensizlikleri. Yazın doğal olarak eğlenceyi kaçırmamak adına gece geç saatlere kadar uyuyor ve öğle saatlerinde uyanıyoruz. Hem yeterli uyku alamama hem de güneşten yeteri kadar faydalanmama sonucunda soğuk algınlığı baş gösteriyor. Unutmayın atalarımız "Güneş girmeyen eve doktor girer" derken yanılmıyordu. Güneş bağışıklık sistemimiz güçlenmesi için çok gereklidir. Bundan olabildiğince faydalanabilmek için sabah erkenden başlamak suretiyle günün her saati uygun miktarlarda güneşlenmeliyiz. Tabi tehlikeli öğle saatleri hariç.

Gripten korunmaya yardımcı ek vitaminler de alabilirsiniz. Fakat bunun dozu kaçmamalı ve doğal yollardan vitamin almanın ilaç kullanmaktan çok daha faydalı olacağını unutmamalısınız.

POPÜLER YAZILAR