Yaz Saati Uygulaması Dengenizi Bozabilir

Yaz Saati Uygulaması Dengenizi Bozabilir

Her yıl saatlerimizi gece 02:00 de bir saat geri alır ve gün ışığından daha fazla faydalanırız. Peki bu olay sağlığınızı nasıl etkiler? 1 saat az uyumak kuşkusuz sizi hasta etmez ancak sonrasında vücudunuzun bu yeni düzene alışması hiç de kolay olmayabilir.

Miami Üniversitesinde Tıp Doçenti olan Shirin Shafazand uyarıyor; yaz saati uygulaması dikkat etmezseniz tüm dengenizi bozabilir.

Uykusuz kalmak sinir sisteminizi olumsuz tetikler ve kan basıncınız artar. Bu durum gereksiz stress yüklemesine yol açar ve kalp krizi sebeğlerinden biri olarak görülür. Bu durumda vücudunuzun uyku düzenini bozmamaya çalışın.

Saatleri geri almanın güzel yanları da var. Mesela işten çıktığınızda güneş hala batmamış olacaktır. Bu durumda da güneş ışığının serotonin seviyenizi arttırması ve sizi mutlu etmesi muhtemeldir. Bu stress düzeyinizi önemli ölçüde azaltacak ve ruh halinizi dengeleyecek.

Her ne olursa olsun bu konuda fazla endişe etmenize de gerek yok. Vücudunuz 3 gün sonra buna da alışarak içinde bulunduğu duruma ayak uyduracaktır. Aşırı uykunun da tıpkı uykusuzluk gibi zararlı bir aktivite olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

 

POPÜLER YAZILAR