Yazın Cildiniz Tehlikede

Yazın Cildiniz Tehlikede

Yaz geldi. Sıcak hava ve güneş cildinize zarar vermek için adeta yarışıyor. Peki yazın cildinize zarar vermesi muhtemel şeylerin neler olabileceğini düşündünüz mü?

Güneş ışığı çıplak teninize nüfus eder ve cildinizde önemli hasarlara yok açar. Bunu önlemek için en az 30 faktörlük bir güneş kremini vücudunuz kuru iken kullanın. Ayrıca havuzdan çıktığınızda ya da serin bir duştan sonra güneş kreminizi tekrar sürmeniz tavsiye edilir.

Bunun yanında yazın kullandığınız ilaçlara daha fazla özen göstermeli ve ilaç tüketiminde doktorunuza ekstra danışmalısınız. Güneş yanığının verdiği ağrıları azaltması için alacağınız bazı ağrı kesiciler bile yazın daha da hassaslaşan cildinize ve belki de tüm sağlığınıza zarar verebilir.

Çeşitli mantar enfeksiyonları ya da sedef gibi deri hastalıklarının çoğuna ışın tedavisi uygulanarak çözüm sağlanabilir. Bu da yazın bu tip bir hastalık için doğal tedavi demek oluyor. Fakat ısı ve nem bu tip hastalıklara neden olan bakterilerin üreyip çoğalması için de en uygun zaman olacağı için güneşlenmeyi çok iyi ayarlamanız gerekiyor.

Havuza girip çıakrak vücudunuzun havuz suyundaki klorla kaplanmasına neden olursunuz. Bu yüzden havuzdan çıkar çıkmaz duşa girmeli ve sabunla cildinizdeki kloru temizlemelisiniz. Ayrıca kuru bir cilt ile dolaşmaktan mutlaka kaçının. Sık sık aldığınız duşun hemen ardından tüm vücudunuza nemlendirici sürmelisiniz.

 

POPÜLER YAZILAR