Yemek Takıntınız Varsa Ortorektik Olabilirsiniz

Yemek Takıntınız Varsa Ortorektik Olabilirsiniz

Diyet yapmanın amacı daha sağlıklı yaşama ulaşmak olsa da bazen diyet zararlı sonuçlar doğurabilir. Yapılan diyeti abartmak ya da diyeti sürekli daha ileri noktalara taşımaya çalışmak b uzararlardan en tehlikeli olanlarıdır. Çünkü siz diyet yaptıkça bedeninizdeki iyileşmeyi fark eder ve daha fazlası için yaptığınız diyeti bir üst kademeye taşımak isteyebilirsiniz. Zamanla işi o kadar abartırsınız ki bunun neticesinde "orthorexia" olmanız kaçınılmaz bir hal alır. Orthorexia en genel anlamıyla tek tip beslenme demektir. Orthorexia ile vücudunuzun ihtiyacı olan godaları alamamak ve güçsüz düşmek olasıdır.

Sorun masumca başlar. Önceleri en sağlıklı gıdaları tüketme yoluna gidersiniz. Sonra her tükettiğiniz besinde en sağlıklı ve az olanını ararsınız. Zamanla yaptığınız diyetten tatmin olamamaya ve herşeyin en safını en az miktarlarda tüketmek için daha fazla çaba sarfedersiniz. Zamanla sağlıksız gıdaların size vereceği zarardan çok kendi bünyenize zarar vermeye başlamış olursunuz. Halbuki herşey dengeli beslenmede yatar ve siz ne kadar dengeli ve sınırlarınızı bilerek beslenirseniz sağlığınız da o kadar iyiye gider.

Diyet mantığını iyi kavramalı ve zengin bir diyetin sağlığınız için daha yararlı olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Belirli yemeklerin devamlı tüketilmesi vücudunuzun ihtiyaçları bakımından önemlidir. Sürekli diyet halinde olmanız arkadaş çevreniz ve dostlarınız ile birlikte yemek yiyememeyi yani asosyal bir hal almanıza da yol açacaktır. Sosyal izolasyon hemen ardından depresyonu getirecek ve yaptığınız diyet size yarardan çok zarar getirmiş olacak.

Peki siz de bir Ortorektik misiniz? Aşağıdaki soruların en az 3 tanesine evet yanıtı veriyorsanız ortorekti konusunda bir uzmana danışmanızda fayda var.

  • Gıdaların etiketlerindeki kalori değerlerini okuma takıntınız var mı?
  • Size zevk verecek sevdiğiniz gıdaları yemektense sağlıklı ve az kalorili diye adlandırılan gıdaları yemeği tercih mi ediyorsunuz?
  • Çok yağlı ve kalorisi yüksek yiyecekleri yediğinizde suçluluk duygusu hissediyor musunuz?
  • Yediklerinizin sağlıklı olup olmadığını gün boyu en az 3 saat boyunca düşünüyor musunuz?
  • Yemek konusunda sizin gibi hassasiyet göstermeyen insanlara olan saygınız azaldı mı?
  • Diğer insanların beslenme alışkanlıklarını kötü buluyor musunuz?
  • Aileniz ve arkadaşlarınızla daha az yemek yemeye başladınız mı?

 

 

POPÜLER YAZILAR