Yerçekimsiz Yoga Nedir?

Yerçekimsiz Yoga Nedir?

Eski cimnastikçi ve dansçı Christopher Harrison tarafından geliştirilen yerçekimsiz yoga (AntiGravity Yoga) kasları germeden ve eklemleri sıkıştırmadan güçlendirmek için kullanılan bir yoga türüdür. Yerçekimsiz yoga yaparken tavana asılan bir hamak kullanılır. Yerçekimsiz yogaya ilk başlayanlara havada asılı kalmak öğretilir. Bu daha çok akrobasi gibidir. Yerçekimsiz Yoga, pilates, biraz yoga, akrobasi ve süspansiyon eğitiminin karışımı denebilir. Buna sadece yoga demek haksızlık olur.

Hamak kalçanızı destekler. Yerçekimine karşı hareket en büyük felsefesidir. Baş aşağı durmak normal yogadan daha farklı etkiler doğuruyor. Omurganız gevşiyor, başaşağı asılı iken omurlar arasındaki boşluk açılıyor. Yoga seviyeniz ne olursa olsun, yaşınız ya da fiziksel durumunuz önemli değil. Siz yeter ki yapmak isteyin. Yerçekimsiz yoga bu konuda çok esnek bir spordur. Herkes kolayca üstesinden gelebilir.

Yerçekimsiz Yoga önceleri sporcular için yaratıldı. İlk ortaya çıkaran dansçı, koreograf ve jimnastikçi Christopher Harrison, hareketleri herkese uygun hale getirdi. Bir kaç yıl önce de ilk kez Amerika’da uygulamaya başladı. Şimdi ise dünyanın bir çok yerindeki sağlık kuruluşları Yerçekimsiz Yoga dersleri veriyor.

Gerdirme ve güçlendirme egzersizleri ile birlikte asılı kalma ve havada sallanma gibi hareketleri yapma imkanı veriyor. Bu hareketler aynı zamanda da kardiyovasküler egzersizlere de yardımcı oluyor.

AntiGravity Yoga'nın yaratıcısı Christopher Harrison, "Bu yoga türü bildiğimiz yoganın temel felsefesine dayanıyor" diyerek ekliyor: “Geleneksel yoga felsefesindeki beden, ruh ve zihin açıklığına erişme hedefi yerçekimsiz yogada da mevcut.”

Bilinen yoga egzersizinde olduğu gibi yerçekimsiz yoga derslerinin sonunda da meditasyon yapılıyor.

 

POPÜLER YAZILAR