Yoganın Detoks Etkisi

Yoganın Detoks Etkisi

Cildimizi, giysilerimizi ve saçımızı rutin olarak temizleriz. Peki bedenimize gösterdiğimiz bu titizliği zihnimize de gösteriyor muyuz? Yoga zihnimize ve bedenimize detoks etkisi yapar mı?
 
Öncelikle detoksun ne olduğunu iyi anlamak gerekir. Detoks vücuttan toksik maddelerini uzaklaştırır. Önceleri alkol ya da ilaç bağımlılığı için bir tedavi yöntemi olarak düşünülmesine rağmen şimdilerde genel anlamda vücutan tüm zararlı maddeleri uzaklaştırmak için kullanılmaktadır.
 
Vücudumuz ve zihnimiz sürekli olarak çeşitli kirletici ve stresse maruz kalır. Detoks bu etkilerden korunmak ve temizlenmek için idealdir. Güvenli ve sağlıklı bir detoks bedenen ve zihnen sizi boşaltacaktır. Sindirim sistemini güçlenmesi, kronik gazdan kurtulmak ve hazımsızlığı gidermek gibi faydaları vardır. Tehlikeli detoks yöntemleri sağlıktan çok zarar getirebilir.
 
Karaciğer, lenf sistemi ve sindirim sistemi için çok sayıda fiziksel faydası bulunur. Detoks ile karaciğerler temizlenir. Düzensiz bağırsak hareketlerimizi detoks ile düzenleyebiliriz. Kabızlık ya da ishal gibi sorunların üstesinden kolayca gelinir.
 
Stress hormonları, kortizol gibi hormonları dengeler. Bu yüzden stresli zamanlarda çok önemli bir amaca hizmet eder. Günlük yoga ile sinir sistemimizi rahatlatmadığımızda bu stress hormonları vücudumuzda bedenen ve zihnen hasara yol açabileceklerdir.
 
Yoga da vücudumuzun stress seviyesini dengede tutmaya yardımcı olacağı için detoks etkisi görebilir. Stress hormonları kas dokularına etki edip vücudumuzun fiziksel durumunu ayarlar. Bu durumda zihnen ne kadar sakin bir hayat sürersek bedenimizde o denli rahat olur.

POPÜLER YAZILAR