Yüksek Kolesterol Riskini Azaltın

Yüksek Kolesterol Riskini Azaltın

Yüksek kolesterol tehlikesi insanları tehdit etmeye devam ederken yeme içme alışkanlıklarımızdaki bozulma da hızla artıyor. Aslında bu yüksek kolesterol riskinden korunmak için yapabileceğiniz bir kaç küçük ama etkili şeyler var.

Aşırı tuz tüketiminden uzak durun. Tuzlu gıdaları çok aşırı tüketmek kan basıncının yükselmesine neden oluyor. Yediğimiz tuzun yüzde 75'i işlenmiş gıdalardan geliyor. Soya sosu, hardal, turşu ve mayonez gibi gıdalar bu açıdan hiç de masum değil. Bunların yerine çeşitli otlar, biber, soğan ve sarımsak gibi doğal besinleri tercih edebilirsiniz.

Lifli gıdaları tercih etmek kandaki glukoz düzeyini kontrol için size yardımcı olacaktır. Yulaf, arpa, buğday, kepekli ekmek, tahıl ürünleri, meyve ve sebzede ihtiyacınız olan bol miktarda lifli besin mevcuttur.

Doymuş gıdalar, tam yağlı süt, trans yağlar ve kızarmış yemeklerden kaçının. Balık, fındık, avakado gibi gıdalar ile ihtiyacınız olan yağları elde etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Sigarayı bırakın. Düzenli sigara içenlerde kalp krizi riski olasılığı artar. Stressten uzak kalın ya da en azından stress ile baş etmenin yollarını arayın. Bir ılık duş ya da serin havada hafif tempo güzel bir yürüyüş sizi stressten uzaklaştırmaya yetecektir. 

Mümkün olduğunca hareketli olun. Bol bol egzersiz yapın. Günde 30 dakika ve haftada 3-5 kez spor yapmayı ihmal etmeyin. Her gün mutlaka hareket ediyor olmanız şart. Dışarıda köpek gezdirmek ya da parkta çocuklarınızla vakit geçirmek.. Sizi eğlendirecek aktiviteleri düşünün ve kendinizi hareket için sokağa atın.

POPÜLER YAZILAR